به انجمن وب سایت آپدیت کده خوش آمدید لطفا برای استفاده از تمامی امکانات و ارسال پست ثبت نام کنید

sitedar

تاثیر تبلیغات تلگرام بر روی سئو

بازاریابی اینترنتی تنها به صفحه نتایج جستجو محدود نمی شود. بلکه این نوع بازاریابی همیشه به دنبال کانال های جدید و ابزارهای مفید برای بازاریابی آنلاین است. در حال حاضر شبکه های اجتماعی هر روز تعداد بیشتری کاربر را به خود جذب می کنند. بنابراین خیلی هم عجیب نیست که هر کمپین تبلیغاتی و بازاریابی حساب کاربری و فعالیت های مرتبط با یکی یا همه شبکه های اجتماعی را از قبیل تلگرام، اینستاگرام، لینکدین، توئیتر و غیره را دنبال می کند.

اما بخاطر تعداد زیاد تبلیغات، پست ها، کمپین های اسپانر شده که هدف افزایش شهرت برند و ترافیک وب سایت را دارند رقابت بیش از پیش دشوار شده است. برای همین افراد به دنبال جایگزین های جدید برای خواندن محتوای مورد نظر خود هستند. بسیاری از آن ها فرصت را در پیام رسان ها که بیش از شبکه های اجتماعی در حال رشد هستند می یابند. تلگرام یکی از آن پیام رسان هایی است که به طور بسیار سریعی در حال جذب مخاطب و به دست آوردن جایگاه برتر در این میان است.

در این مقاله از دارکوب من می خواهم درباره بازاریابی تلگرام و تاثیر آن بر سئو صحبت کنم.

روند های بازاریابی، چه اینترنتی و چه غیر آن هر روز در حال توسعه هست اما همه آنها نتوانسته اند که مفید بودن خود را ثابت کنند. پیام رسان تلگرام برای این طراحی شده است که برقراری ارتباط را با مخاطب، اشتراک محتوا، ایجاد کمپین های تبلیغاتی را آسان کند و در عین حال این پیام رسان هنوز مانند شبکه های اجتماعی به حداکثر ظرفیت و رقابت نرسیده است. برای همین این موضوع ارزش صحبت و بررسی را دارد.

تلگرام یک اپلیکیشن برای دستگاه های موبایل و دسکتاپ است. که بیش از 100 میلیون کاربر فعال بطور ماهانه دارد و روزانه 350 هزار کاربر جدید عضو آن می شوند. این پیام رسان روزانه 15 میلیارد پیام را به مخاطبان انتقال می دهد. همچنین این برنامه رایگان بوده و نیاز مالی اصلی خود را از طریق خیریه یا Donation به دست می آورد. 

 

شناسایی فواید تلگرام

امروز بسیاری از کسب و کارهای محلی از پیام رسان ها برای ارتباط با مشتریان، قبول سفارش، پاسخ به سوالات، نظرات و شکایات استفاده می کنند. یکی از فواید مهم این ابزار ارتباطی این است که نیاز به یک متخصص برای انجام فعالیت های آن نیست Bot ها هر کاری را سریعا و بدون هیچ تلاش زیادی برای شما انجام می دهند.

Bot ها می توانند با کمک کوئری ها اطلاعات را برای کاربر فراهم کنند، ویدئو، عکس، مستندات را ارسال کنند، دریافت و پرداخت مالی انجام دهند و تماس های شما را پردازش نمایند.

فرصت هایی که با این برنامه کاربردی فراهم شده بسیار وسیع و تنوع است و کمپانی هایی که از تلگرام استفاده می کنند می توانند خدمات فراوانی را به مشتریان خود ارائه دهند. مزیت های کلیدی تلگرام عبارتند از:

سئو و فراهم کردن ترافیک وب سایت

خدمات عادی روزانه

سفارش آنلاین

پشتیبانی بلافاصله

دستیار شخصی

پردازش بازخورد مشتریان

هماهنگی و ارتباط با گروه

به روز رسانی اطلاعات

اطلاعات محصول

افزایش شهرت برند

فراهم کردن کانال پرداخت

علاوه بر این اگر می خواهید از تلگرام برای منبع اطلاعات درباره برند و سرویس های فراهم شده استفاده کنید، این پیام رسان می تواند کارهای زیر را با ابزارها خود برای شما انجام دهد:

خبرنامه

کانال رویداد های بازاریابی

عملیات خدمات و پشتیبانی

جمع آوری کننده بازخورد ها

کانال تخفیف

گفتگوی دوستانه با مشتریان درباره کالا و یا خدمات

کانال انتقال اخبار محصولات و یا به روز رسانی ها

و غیره

از خوبی های تلگرام این است که از آنجاییکه این یک برنامه پردازش ابری است به حداقل حافظه برای کارکردن نیاز دارد. شما می توانید به راحتی این برنامه را بر روی تلفن همراه و یا دستگاه های دسکتاپ نسب کنید و در صورت نیاز آن را حذف نمایید.

علاوه بر این تلگرام توسط کمپانی های بزرگ تصاحب نشده است و از سیاست غیر قابل فروش بودن پیروی می کند. و کاربران با استفاده رایگان از این ابزار با خیال راحت می دانند که مانند فیسبوک در آینده دچار تغییرات اساسی عملکرد و سیاست هایش نخواهد شد. و کاربران مجبور نیستند برای استفاده حرفه ایی تر از آن هزینه ایی را پرداخت کنند.

قابل توجه آنکه امروز در کشورهایی مانند برزیل و روسیه شما می توانید پرداخت های خود را از طریق تلگرام انجام دهید.

 

برنامه ریزی برای اقدام

اول از همه باید بدانید که تلگرام خود دارای سیستم تبلیغات نمی باشد. همین سیاست رسمی تلگرام و ایجاد کنندگان آن است که باعث شده است که تعداد زیادی افراد به این پیام رسان مهاجرت کنند. و این به شما امکان دسترسی به کاربران فعال و به روز با روند تکنولوژی را ذر کنار روش سنتی تبلیغات را ارائه می دهد. این کاربران همان مشتریان رقبای شما هستند که از طریق سایر روش های گران قیمت بازاریابی و تبلیغات جذب آنها شده اند و حال شما فرصت برقراری ارتباط با این مشتریان را دارید.

بهترین گزینه شما ایجاد یک کانال برای کسب و کارتان است که به شما این امکان را می دهد که پیام و انواع محتوای خود را با اعضای کانال به اشتراک بگذارید. شما می توانید به تعداد زیادی مخاطب بدون محدودیت در تعداد پیام دسترسی پیدا کنید. در کانال تنها Administrator است که مدیریت می کند. اما در صورتی که شما به کمک نیاز داشته باشید می توانید چند نفر دیگر را با این نقش تعریف کنید. وقتی که یک کانال بشکل خوبی مدیریت شود کانال تبدیل به یک منبع ایده آل برای تبلیغ، ترویج محصول و پیشنهاد های ویژه می شود. و این سریع ترین راه برای با خبر سازی افراد است.

ویژگی دیگری که تلگرام دارد امکان خصوصی یا عمومی سازی کانال می باشد. شما با ویژگی کانال می توانید که تعیین کنید که چه کسانی پست های شما را ببیند. در این حالت است که شما می توانید کانالی از افراد خاص داشته باشید که پیشنهاد ویژه خود را به آنها اراده بدهید. و کانال عمومی نیز می تواند به شناخته شدن برند شما به طور عمومی و بدون مرز کمک کند، مطالب شما را به اشتراک بگذارند و تعداد افراد عضو کانال را افزایش دهند. البته توجه داشته باشید که تمام اعضای کانال شما با قدرت تمام کسب و کار شما را دنبال نمی کنند و تنها عده ایی از آنها قصد و تصمیم برای کار کردن با شما و حتی خواندن مطالب شما را دارند.

Bot کمی نیاز به تجربه و برنامه نویسی دارد. اما بهینه سازی های آن کمک بسیار بزرگی به کانال می باشد و نتایج آن چشمگیر است. این ویژگی می تواند به ارتباط شما با اعضا و حل مشکلات مختلف کمک کند. Bot به شما امکان می دهد که عملیاتی هایی را بدون کار انسانی انجام دهید.

Bot های تلگرام دارای چندین امکان منحصر به فرد هستند:

آموزش

بازی

جستجو در وب

ارتباط با سایر کاربران

تعامل سرویس ها

پخش برنامه

زمانبندی

ارسال دستور در شبکه

بنابراین با پیاده سازی Bot ها در کانال خود علاوه بر اینکه خطاهای انسانی را کاهش می دهید نیاز به مدیریت و کارهای انسانی برای کانال کسب و کار را نیز کمتر می کنید.

اگر می خواهید خودتان یک ربات ایجاد کنید باید بگویم که تلگرام کار را برای شما آسان کرده و همچنین راهنماهای خوبی در اینترنت وجود دارد که مرحله به مرحله فرآیند ساخت آن را به شما آموزش می دهد.

 

تلگرام و سئو

این قسمت را با این سوال شروع می کنم آیا تلگرام برای بک لینک سازی مفید است؟ خیر. آیا تلگرام برای سئو مفید است؟ بله. شبکه تلگرام مانند سایر شبکه های اجتماعی نیست، بلکه یک پیام رسان است که محتوای آن تنها با لاگین کردن برای کاربران در دسترس است. توجه داشته باشید که وقتی مثلا یک نام خاص را در گوگل جستجو می کنید گوگل به شما محتویات صفحات شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، لینکدین و غیره را در این باره برای شما نمایش می دهد، اما این امکان برای محتویات کانال های تلگرام وجود ندارد. بنابراین شما نمی توانید روی لینک های پست های تلگرام به عنوان بک لینک سایت حساب باز کنید و از سوی دیگر امید داشته باشید که محتویات کانال های تلگرام در صفحات نتایج جستجو نمایان شوند، چون امکان فهرست سازی این مطالب از سوی تلگرام برای موتورهای جستجو فراهم نشده است.

اما اینکه چطور تلگرام می تواند برای سئوی وب سایت شما مفید باشد؟ تقریبا هیچ شکی وجود ندارد که تلگرام از نظر بازاریابی محتوا حداقل در کشور ما به شکل فوق العاده خوبی عمل می کند. از این جهت با تهیه محتوای جذاب، منحصر به فرد، جدید و با کیفیت در وب سایت و اشتراک گذاشتن آن ها در تلگرام و لینک دهی آن به وب سایت فرصت بسیار خوبی برای فراهم کردن ترافیک برای وب سایت وجود دارد. توجه داشته باشید که ترافیک وب سایت سیگنال بسیار مهمی است که به موتورهای جستجو می گوید که یک سایت مورد علاقه کاربران است بنابراین ارزش رتبه دهی بالا تر را دارد.

توجه داشته باشید اگر می خواهید با کمک تبلیغات در کانال کسب و کار خود و یا سایر کانال های تلگرام به سئوی وب سایت تان کمک کنید، باید حتما با قرار دادن لینک وب سایت خود کاربران را برای ورود به سایت تان تشویق کنید.

 

کلام آخر

علیرغم رونق پیام رسان تلگرام در ایران و وجود کاربران و شاغلان موفق در این حوزه هنوز پتانسیل ها و راه استفاده بهینه از آن ها برای بسیاری از صاحبان کسب و کار روشن نیست. در اینجا من تنها به دو نکته اشاره می کنم. همانطور که گفته شد تلگرام در بازاریابی محتوا دارای امکانات مناسبی بوده و می تواند بسیار خوب عمل کند اما لزوم موفقیت شما در این حوزه داشتن برنامه و استراتژی روشن در تهیه و بازاریابی محتوا می باشد. مسئله دیگر هدف گرفتن مخاطب و یا همان مشتری بالقوه است. در این نوع بازاریابی همانطور که در تهیه محتوا دیده می شود، هدف به خوبی و درستی انتخاب نمی شود در نتیجه در این راه سرمایه گذاری های زیادی به هدر می رود. مثلا در تهیه محتوا کانال های متعددی تمایل به تقلید در فراهم کردن محتوای سرگرمی دارند. و از جانب هدف گرفتن مخاطب هر گونه تبلیغاتی در این صفحات سرگرمی با توجه به هزینه آن ها، بازدهی مناسب را نداشته و با مخاطبان هدف ارتباط لازم را بر قرار نمی کنند.

با این حال پیشنهاد ما این است که از هر راهی به افزایش ترافیک سایت و یا بازاریابی اطلاعات می پردازید ضروری است که بر روی کانال رسمی تلگرام خود به گونه ایی خاص و ویژه با استفاده از روش های متنوع و موثر بازاریابی کار کنید. چون با شهرت برند و تبلیغات در سایر کانال ها و شبکه های اجتماعی تعداد اعضای کانال کسب و کار شما افزایش پیدا می کند و این سرمایه نیاز حیاتی به نگهداری برای بقا و بازدهی را دارد.

sitedar.com

به اشتراک گذاشتن


لینک به مطلب
به اشترا گذاری

برای ارسال نظر یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید نظر ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در انجمن ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

  • چه کسانی در حال بازدید هستند؟   0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.